»
2024. december 8. vasárnap
Kincses Előd és Mircea Dinescu kapta idén a Petőfi-díjat
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a MOL-csoport által közösen alapított kitüntetést 2009 óta olyan jeles személyek kapják, akik az elmúlt évtizedekben kiemelkedően sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért. A díjat 2024-ben a tizenhatodik alkalommal adták át november 29-én a MOL Campuson tartott ünnepélyes alkalmon. Az idei díjazottak: Kincses Előd romániai magyar jogász, valamint Mircea Dinescu román költő.
Kincses Előd ügyvéd fontos szerepet játszott 1990. március 20-21-én, a „fekete márciusként” hírhedté vált magyarellenes marosvásárhelyi pogrom idején. Mindvégig igyekezett békés mederben tartani az eseményeket, eközben próbálta rávenni a román katonai és politikai vezetést a marosvásárhelyi lakosság megvédésére, a hatóságok viszont nem cselekedtek. Figyelmeztette a magyar lakosságot, hogy ne engedjenek a provokációnak. Az események eszkalációját látva felhívta a magyar tüntetők figyelmét az önvédelem szükségességére. A történtekről könyvet jelentett meg később, több évtizedes jogvédő munkássága közismert.
Mircea Dinescu költeményeiben és szatíráiban élesen kritizálta a Ceaușescu-diktatúrát. 1989. december 22-én fontos szereplője lett a kibontakozó romániai forradalomnak. Az őrizet alól szabadulva a bukaresti tüntetők élére állt, eljutott a televízió székházához, ahol élő adásban jelentette be Ceaușescu menekülését és a forradalom győzelmét.
A díjazottakat Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a XXI. Század Intézet főigazgatója így köszöntötte: „Kincses Előd és Mircea Dinescu sorsa összefonódott. Mindkettőjüket megtalálta a történelem, összekötötte őket a szabadság szeretete és a diktatúrák gyűlölete. Szavaik és tetteik erősebbnek bizonyultak, mint Ceaușescu pribékjei. Igazi Petőfi-díjas történet az övék; a szabadság vágyáról és szeretetéről szól.”
Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédében rámutatott: Kincses Előd és Mircea Dinescu lelkükben azonosan rezdültek, amikor 1989 őszén az események a változás irányába mutattak. Bölcs döntés, hogy együtt díjazzák őket, mert ez arra figyelmeztet, hogy a szabadság térségünkben oszthatatlan.
Hernádi Zsolt a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: „A Petőfi-díj azt jelzi, hogy a szabadságharcosok iránt érzett tisztelet örök. Nekünk kötelességünk megemlékezni róluk, mert mi itt Közép-Európában megtanultuk értékelni az önrendelkezést. Akkor van jövőnk, ha kiállunk a saját magunk igazáért.”
Az ilyenkor szokásos laudációkat Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, az Országgyűlés volt elnöke és Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ vezetője mondta el.
A díjátadón meghívottként részt vett Kincses Előd régi harcostársa, a romániai rendszerváltozás emblematikus alakja, Tőkés László püspök is, az RMDSZ volt tiszteletbeli elnöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alapító elnöke. Ő volt egyébként a Petőfi-díj első kitüntetettje 2009-ben, Gabriel Andreeescu bukaresti emberjogi aktivistával együtt.
hírek
2025. április 29. kedd
A „főcsibész” köszöntése a Gyimesekben
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés